Emoční hubnutí a strava

Emoční hubnutí a strava

Stravou, pohybem a různými “fígly a tipy” podporující zdravé hubnutí a vitalitu těla se zabývá výživový specialista Ing. Martin Škába.

Jaký výživový směr zastává, žije a propaguje Martin?

Od roku 1998 do roku 2002 jsem dělal silový trojboj. Měl jsem o 50 kg svalů vice. Bez nepovolených dopľňků a preparátů. Ale moje tělo to po 4 letech nevydrželo. Když jsem se v roce 2002 začal léčit pomocí západní, tak i východní medicíny, neměl jsem ani tušení, jakým směrem v oblasti stravy se budu v budoucnu vydávat. Píši to zde proto, abyste si udělali představu, co vše ve stravě s klienty řeším, jak jsem na to přišel, co jsem si vše na sobě vyzkoušel apod.

Jsem zastáncem propojování moderních výzkumů a starých učení našich předků v oblasti stravy a podpory vitality

Vše, co učím klienty, o čem mluvím na firemních workshopech a přednáškách, si na sobě zkouším. Zjišťuji, co to s mým tělem dělá, jak se cítím a jaké to má výsledky. Je hezké si něco přečíst nebo zjistit na přednáškách u různých kapacit z oblasti výživy a lékařství, ale není nad osobní zkušenost.

Vegetariánství, veganství, raw strava, dieta podle krevní skupiny, …. – vše jsem vyzkoušel

martin-web-1

Za dlouhá léta léčby jsem na sobě zjistil, že je nejdříve potřeba pochopit, kde je základ vitality těla. Najdete to na webu mnoha světových i tuzemských odborníků – touto oblastí je tzv. enterální mozek, chcete- li oblast střevního traktu. Od doby, co jsem začal pomocí stravy ovlivňovat zdravé fungování a harmonii střev, se mé tělo uzdravovalo rychlostí zvuku. Z počátku jsem zkoušel různé výživové směry (vegetariáství, veganství, raw strava, dieta podle krevní skupiny, různé detoxikační kůry, paleo strava a mnoho dalších). Až po mnoho letech jsem vypozoroval, že mně vyhovuje kombinace výše uvedených směrů včetně práce na psychosomatice (pomocí odborníků jsem si nechával odblokovávat emocionální blokace v podvědomí).

Začal jsem poslouchat své tělo, “vytrénoval” jsem si intuici a nastavil jsem si stravu plně na mou individualitu. Toto je základ, který také uplatňuji při práci se svými klienty během hubnutí nebo v programech podporující vitalitu.

Zdravé hubnutí = individuálně (chcete- li personalizovaně) nastavený systém dlouhodobého stravování

Pokud chce člověk dosáhnout požadovaného tvaru těla, musí v oblasti stravy najít způsob, který je blízký jeho osobě a je dlouhodobě udržitelný. Potraviny, hotové pokrmy, kombinace, emocionální postoje a pocity z daného systému stravování pro něj musí z dlouhodobého hlediska příjemné. To je základ. Neměl by bezhlavě a bez prověřených informací podléhat různým “moderním stylům” v oblasti výživy.

Moje motto: “Výživový poradce by měl žít to, co sám říká a učí své klienty”

Mnoho mých posluchačů, klientů a lidí, které potkávám se ptá, jaký výživový směr preferuji, jaký sport mám rád, apod.? Velmi uznávám staročeské přístupy k tělu, typické potraviny pro naše území, dále se s pokorou skláním nad věděními u oblasti tradiční čínské medicíny, ajurvédy, ale i moderních lékařských výzkumů. Ve své stravě mám několikrát za týden ryby (ale vím jaké, abych se doslova “neotrávil”), maso jím cca jednou za týden (vybírám si velmi kvalitní nejlépe z domácího nebo eko či bio chovu), dělám různé “fígle” podporující vitalitu a kombinování potravin, které vyhovují mé individualitě. Z hlediska sportu silově

cvičím 2 x týdně a 2 x týdně mám aerobní cvičení nejlépe formou běhu v přírodě nebo dřepy s vlastní vahou s vysokým počtem opakováním a různými aerobními “kousky”, které se dají dělat v interiéru.

U jídla, cvičení i během celého dne si velmi hlídám své pocity, myšlenky a emoce. Za léta mám na svém těle velmi oveřeno, že je potřeba činy propojovat se správnými myšlenkami a emocemi. Jinak to nemá skoro žádný význam ani efekt.

Od koho se učím a kde získávám informace?

Mezi mé hlavní učitele a zdroje informací, které si pak na sobě zkouším patří :

Mgr. Martin Jelínek, Jakub Přibyl, MUDr. David Frej, Dr. Joseph Mercola, terapeut TCM Roman Tomčala, Harvardská univerzita, organizace NASA – centrum preventivní medicíny a mnoho dalších.

Milí přátelé, postupně vám budu ukazovat, jaké směry žiji, co jím, jak cvičím a jak individuálně nastavuji tyto oblasti u mých klinetů.

Mějte se báječně.

Váš Martin

Komentáře